Dnešní krušné časy nemusí být pro vás ani pro vaše ratolesti překážkou, ale naopak výzvou! Že bez pomoci vybavení fitness center a vaší oblíbené běžecké dráhy ztloustnete nebo přijdete o pracně vydřené svalstvo? Že vaše ratolesti explodují z té vší nevybité energie? Dovolíme si odporovat. Přečtěte si, jak si s dětmi zacvičit i v domácích podmínkách. Bude to zábava, děti vypustí trochu tlaku a vy můžete mít skvělý pocit z dobré kondice!
Ať už se inspirujeme Charlesem Bronsonem, jedním z nejslavnějších vězňů krutých samotek, který pouze s vlastní vahou a chabou vězeňskou stravou dokázal udržet své tělo ve stavu hodném soutěže Strongman, či faktem, že se netloustne ani tak necvičením, jako spíše přejídáním, je jasné, že i přes zákazy, které na nás padají jeden přes druhý, se není po fitness stránce čeho bát.
A neříkejte to dětem, ale když vám bude připadat, že mají až příliš energie a je s ní složité vydržet, uspořádejte malou soutěž. Cílem je, aby cviků udělaly více než vy. Vzhledem k jejich energetické nátuře to bude výzva pro vás a vaše tukové zásoby, ale když vydržíte, odměnou vám budou vybité děti, které nemají problém chvíli posedět na místě. Tomu se říká win-win.
Tady máte čtyři tipy, jak se udržet v kondici i v případě, že se nemůžete hnout z domu.
Kliky
Kliky jsou pro posilování takovou základní potravinou, málokdo je ale dělá správně. Tento obrázek ukazuje tu správnou formu. Není to nic komplikovaného, stačí na to při klikování myslet.
Dámy, děti nebo kdokoliv, kdo má s klasickým klikem potíž, může zkusit dámské kliky. Princip je stejný, jen se místo špiček nohou opíráte o kolena.
Výhoda kliků je, že posilují hned několik svalových skupin naráz. Prsní svaly, tricepsy, ramena, břicho, částečně záda a dokonce i tzv. core neboli střed těla, kde se aktivují jak svaly břišní, tak ty, které drží páteř.
Další jejich výhodou je to, že osobu s přemírou energie „vybijí“ během šedesáti vteřin. Jestli chápete, kam tím míříme.
Výpady
Nezapomínejme na nohy – pro jejich formování použijeme jednoduché výpady. Jsou o něco náročnější a pokročilejší než klasické dřepy a nohám dají zabrat. To je ale v době, kdy nejdelší túra vede z koupelny do ložnice, opravdu potřeba.
Stejně jako kliky mají i výpady schopnost člověka vyčerpat během několika desítek vteřin. Takový člověk (či človíček) pak má lehce unavené nohy, takže nehrozí, že by neposeděl.
Skákací panák
Už se potíte? Vydržte, jsme v půlce. Abychom nezůstali jen u posilování, přejdeme na kardio. Spolehlivým návodem, jak se zadýchat, i když u toho zůstanete na jednom místě, je takzvané skákání panáka. Protáhnete se, posílíte nohy i paže, procvičíte stabilitu, a hlavně spálíte kalorie. Dejte si jich padesát po sobě, pak si na minutu odpočiňte a proces opakujte, dokud jich za sebou nebudete mít tři sta.
Ratolesti se zde sice nevybijí tak rychle, na druhou stranu je to ideální cvik pro soutěž – schválně, kdo jich dá víc?
Zakopávání
A nakonec si ukážeme zakopávání. Tenhle cvik nejlépe popíšeme, když jej nazveme během na místě. Jde v podstatě o to simulovat běhání, ale pokaždé skončit ve stejné pozici. Důležité je ale držet správnou formu popsanou na obrázku, zvedat nohy vysoko a neflákat výskoky. Stojí to sice dost energie, ale tělo vám nakonec poděkuje.
Tak tady to máte. Cviky, které je možné praktikovat doslova kdekoliv a kdykoliv, které jsou vhodné pro všechny věkové skupiny a ke kterým není třeba žádné náčiní.