Možná se i vy obtížně orientujete v radách, jaká strava je pro vaše dítě nejlepší. V tomto článku shrnujeme ta nejvhodnější doporučení. Dozvíte se, jak by měl vypadat správně „namíchaný“ jídelníček vašeho předškoláčka.
Pestrost především!
Existuje samozřejmě mnoho zásad, na které byste při sestavování každodenního jídelníčku měli jako rodiče myslet, ale kdybychom vše měli shrnout do jedné věty, zněla by: „Ujistěte se, že je jídelníček dostatečně pestrý, naučte děti jíst zhruba pětkrát denně v přiměřených porcích a nezapomínejte na vitaminy.“
Základním stavebním prvkem pro organismus dítěte jsou pochopitelně bílkoviny. Vybírejte kvalitní drůbež, ryby, hovězí. Mějte vždy v ledničce nějaký ten jogurt, kefír, sýry a mléko. Nezapomínejte ani na to, že váš drobeček rychle roste a potřebuje dostatečné množství vápníku. Co se týče tuků, obvykle se doporučuje, aby jejich energetický podíl nepřesahoval třicet procent v objemu denní stravy. Kombinujte přitom tuky rostlinné i živočišné.
Pokud dětem nechcete dávat přeslazené jogurty, kupte klidně třeba obyčejný jogurt řeckého typu nebo tvaroh, dejte do něj borůvky, maliny, banán, med nebo datlový sirup. Uvidíte, že děti nemusíte k jeho konzumaci dvakrát pobízet! Součástí dětského jídelníčku musí být také sacharidy, které většinou tvoří součást příloh, jako je rýže, těstoviny či brambory (a samozřejmě pečivo).
Vitaminové bomby
Ovoce a zelenina dodají tělu vašeho potomka nejen tolik potřebnou vlákninu, ale i nezbytné vitaminy a minerály. Zelenina obsahuje zase řadu pro organismus cenných prvků, jako je vápník, draslík a železo a samozřejmě rovněž dostatek vitaminu C i B. Zelenina je navíc kaloricky velmi „chudá“, takže ji lze zakousnout prakticky ke všemu a kdykoliv. Co dělat, když zelenina dítěti nechutná? Oblíbeným trikem maminek jsou různé hravé kompozice na talíři – internet takovými inspiracemi přímo překypuje.
O něco lepší je to s ovocem, které je sladké a většinou dětem chutná. Nebojte se dětem nabídnout exotické ovoce, ale pozor na citrusy, které jsou často ošetřeny chemickými látkami. Pozor dejte také při nakupování sušeného ovoce, které bývá ošetřené sírou, a proto se před požitím musí důkladně opláchnout. Obecně se doporučuje zhruba 180 gramů zeleniny a stejné množství ovoce každý den. A pokud vyrážíte někam ven a nechcete, aby se vám v batohu rozšmelcoval banán či broskev, skvělou volbou jsou 100% ovocné kapsičky Kubík.
Sladkého pomálu
Ačkoliv jsou televizní reklamy plné lákadel na barevné laskominy plné cukru, zkuste dětem pravidelně nabízet alternativu. Málokdy jde cukr zcela vyloučit či zakázat, ale buďte v tomto ohledu velmi obezřetní. Vysoký příjem cukru dětem zadělává na problémy s obezitou, na cukrovku nebo zkažené zuby. Skvělou náhražkou sladkostí jsou relativně zdravé domácí zákusky, k jejichž výrobě můžete děti přizvat a uvidíte, že rády přiloží ruku k dílu. Zkuste třeba domácí perník s jablky, pohankové palačinky nebo mrkvový koláč. Míso cukru můžete použít javorový či datlový sirup a vybírejte džemy s vysokým podílem ovoce.
Nezapomínejte na pitný režim
Naučte děti pít obyčejnou vodu nebo neslazené (ovocné) čaje. Jsou rozhodně lepší než nápoje, které se sice mnohdy tváří zdravě, ale jsou plné cukru. Každopádně buďte pro děti dobrým vzorem: těžko je budete odnaučovat pít sladkou sycenou limonádu, když ji sami budete pít po litrech.
VZOROVÝ JÍDELNÍČEK PŘEDŠKOLÁKA
- Na závěr pro vás máme vzorový příklad jídelníčku předškoláka. Věříme, že vám bude inspirací!
- Snídaně: dalamánek a žervé, ředkvičky, čaj s medem a citrónem
- Svačina: banán a jogurt s datlovým sirupem
- Oběd: kuřecí vývar, těstoviny s rajčatovou omáčkou, kousek mrkvového koláče
- Svačina: ovocná kapsička Kubík
- Večeře: zapečené brambory se sýrem a brokolicí, sklenice jogurtového nápoje