Na rozvoji dětského mozku se podílí mnoho faktorů jak vrozených, tak těch, které vznikají působením vnějšího prostředí. Důležité je mozek neustále trénovat a posilovat. Během prvních let po narození se už sice žádné nové nervové buňky nevytvářejí, zato dramaticky narůstá množství spojení mezi nimi. Jak tato spojení podpořit? Čtěte svému dítku, dávejte mu hádanky a různé zábavné úkoly k vyřešení - třeba bludiště!
Nejde přitom zdaleka jenom o trénink logického myšlení. V sázce je také pozornost, která v současné době bývá jedním z velkých témat psychologických poraden. Nedostatkem pozornosti totiž trpí stále více dětí, což se může později projevit potížemi s učením. To, jakým způsobem se v dětství mozek učí, totiž ovlivní schopnost myšlení v dospělosti.
Vývoj mozku formují veškeré impulzy, které mu dáváme. Proto je velmi důležité dávat dětem právě takové úkoly, jako je určit cestu v bludišti. Uvidíte, že se u toho navíc skvěle zabaví. A vy budete mít dobrý pocit, že jste pro své dítě udělali něco prospěšného. Koneckonců si to můžete zkusit sami a uvidíte, komu to půjde rychleji! 🙂
Hra k vytisknutí
Zimní bludiště
Vidíte medvěda Kubíka - lyžaře na vrcholu zasněženého kopce? Najděte cestu, kterou se musí vydat, aby zdárně dojel do cíle, kde ho čeká sladká odměna.
Kubíkův tip: Co dělat, až děti bludiště vyřeší? Otočte papír a zkuste nakreslit podobné bludiště. A dávejte pozor, ať vám při kreslení děti nekoukají pod ruku! 🙂